Kasy fiskalne online od 2021 r.

21 kwietnia 2020

Termin obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online w branży gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży węgla zmienia się ze względu na epidemię koronawirusa.


1 stycznia 2021 r. to nowy termin, który podaje Ministerstwo Finansów w kontekście obowiązkowej instalacji urządzeń fiskalnych. To zadanie czeka przedsiębiorstwa w branżach gastronomicznej, hotelarskiej i sprzedaży opału. W związku z epidemią data znana dotychczas – 1 lipca 2020 r. – nie jest już aktualna.


Zmiana jest formą wyjścia naprzeciw wymienionym branżom. Ze względu na epidemię COVID-19 należą one do najbardziej pokrzywdzonych. Priorytetem jest utrzymanie płynności finansowej firm, które walczą z utrudnieniami w funkcjonowaniu, a często o samo utrzymanie się na rynku. Decyzja Ministerstwa Finansów, spójna z filozofią tarczy antykryzysowej, zostanie wprowadzona w drodze rozporządzenia. Postulaty o przesunięcie terminu składali również sami przedstawiciele branży gastronomicznej i hotelarskiej.


Mimo przesunięć, nabywcy kas fiskalnych online mogą liczyć na zapowiadane preferencje. Pewne jest dofinansowanie zakupu kasy dla podatników z wymienionych branż, którzy mają zamiar kupić i zafiskalizować kasę online przed 1 stycznia 2021 r.