Drukarki fiskalne EJ, czyli rejestracja sprzedaży na karcie SD

18 lutego 2019

Podatnicy rejestrujący obroty na urządzeniach fiskalnych są zobligowani do przechowywania kopii paragonów przez okres pięciu lat. Na rynku funkcjonują wciąż kopie papierowe oraz elektroniczne, zapisywane na karcie SD/SDHC. To drugie rozwiązanie zyskuje na znacznej popularności, głównie dzięki oszczędności miejsca oraz oszczędności wydatków na papier. Popularność drukarek fiskalnych EJ (Electronic Journal), wyposażonych w moduł elektronicznej kopii paragonów, jest znacznie większa, ale drukarki z kopią papierową wciąż pozostają w sprzedaży.

Karta SD/SDHC pozwala na zapis ponad miliona paragonów, co ogranicza wydatki związane z zakupem i przechowywaniem papieru. Zapewnia błyskawiczny dostęp do zarejestrowanych informacji. To opcja odporna na warunki zewnętrzne i bardziej eco-friendly, niż drukowanie na papierze. Dzięki braku drugiej rolki, drukarki fiskalne EJ są małe, lekkie i poręczne. Mają jedną stację mechanizmu drukującego, który drukuje oryginały paragonów i raporty. Kopia wydruków jest zapisywana na karcie pamięci SD, a czytnik kart mieści się zazwyczaj obok mechanizmu drukującego. Podczas pracy urządzenia, elektroniczna kopia jest zapisywana w jego podręcznej, wbudowanej pamięci, dlatego może ono pracować bez karty SD. Przepisanie danych z pamięci podręcznej na kartę następuje wraz z wykonaniem raportu dobowego. W tym celu urządzenie weryfikuje poprawność danych rejestrowanych na karcie z zapisem w pamięci podręcznej. Każdy zapis na kartę SD oznaczony jest podpisem elektronicznym, którego „odcisk” zapisywany jest w pamięci fiskalnej.

Technologia zapisywania kopii dokumentów na drugiej rolce papieru kasowego uniemożliwia dokonywanie skutecznej kontroli rozliczeń podatkowych. Przy dużej sprzedaży jest też kłopotliwa dla podatników, bo wymaga odpowiednich warunków i miejsca. Same paragony nie należą do trwałych materiałów – przestają być czytelne już po dwóch-trzech latach. Papier termiczny blaknie wymazując dane z paragonu. Sprzedaż kas i drukarek fiskalnych z kopią papierową, już obecnie uważanych za technologicznie przestarzałe, zakończy się 30 czerwca 2019 roku ze względu na ustawę nowelizacyjną.